Педагогічна рада на тему «Взаємодія
школи і сім’ї у вихованні особистості»
Форма
проведення:
«педагогічна сесія».
Мета: проаналізувати основні компоненти й елементи виховної
системи у взаємодії школи та сім’ї; визначити роль класного керівника в
згуртуванні й розвитку класного колективу.
Час
проведення:
вересень — грудень.
План підготовки педради:
1. Створити комісію з підготовки питання.
2. Розподілити педагогічний колектив на творчі групи.
3. Дібрати науково-методичну літературу для опрацювання
її творчими групами.
4. Організувати роботу творчих груп із дослідження
проблеми.
5. Провести роботу експертної комісії з оцінки творчих
розробок.
6. Підготувати проект рішення педради.
7. Розглянути питання про готовність проведення педради
на оперативній нараді.
Етапи-блоки проведення педагогічної сесії:
• «Виховна система класу, її компоненти й елементи».
Використані форми організації
діяльності: індивідуальні й групові бесіди, консультації, відвідування годин
спілкування, вивчення документації класних керівників, анкетування класних керівників
і учнів, проведення МО класних керівників.
Школа — це організація
не лише навчання, а й усього життя дитини.
Використані форми організації
діяльності: проведення батьківських зборів, залучення батьків до виступів із
доповідями на загальношкільних і класних зборах, їхня участь у виховній роботі,
робота з батьківським комітетом, індивідуальна робота з батьками, ведення
відповідної документації.
• «Узагальнююча діяльність».
Завдання для груп:
• «Виховна система класу, її компоненти й елементи»;
• «Роль класного керівника в згуртуванні й розвитку
класного колективу, функції й завдання класного керівника»;
• «Взаємодія школи й сім’ї у вихованні особистості»;
• «Планування роботи класного керівника, ведення
документації».
Хід
засідання педради
1. Організаційний момент.
— Вступне слово директора школи.
— Гра «Чудові слова» (кожному вчителеві потрібно сказати
колегами компліменти).
2. Захист групами своїх пропозицій, вироблених на основі опрацьованої
літератури й аналізу практичного досвіду.
• Група 1 — «Виховна система класу, її
компоненти й елементи» (метод «коло ідей»):
— гра, у ході якої необхідно розглянути основні
компоненти виховної системи класу й підібрати до кожної складової
частини-елементи (кожна група має розрізані папірці з назвами елементів, які
треба згрупувати відповідно до кожного з п’яти компонентів виховної системи);
— гра «У світі мудрих думок» (відгадати, кому належить
вислів).
• Група 2 — «Роль класного керівника у
згуртуванні й розвитку класного колективу, функції і завдання класного
керівника» (метод «суд
від свого імені»):
— творче завдання (учитель читає зміст функції, а
учасники педради повинні підібрати їй назву);
— гра «Музи педагогіки» (описати або намалювати музу
педагогіки);
— конкурс-експромт «Букет для класного керівника»
(учасникам треба скомпонувати букет, називаючи при цьому особистісні та
професійні якості, притаманні сучасному класному керівникові).
• Група 3 — «Взаємодія школи, позашкільних організацій у роботі
з батьками учнів. Системний підхід до роботи з батьками» (метод «займи
позицію») (схеми 1,2).
Підсумок роботи третьої групи:
Школа і сім’я мають одне спільне
завдання — виховати особистість, здатну знайти своє місце в цьому складному
житті. І робити
вони це мають у тісній співпраці.
Формами організації
роботи з батьками учнів 1-5-х класів можуть бути: день
відкритих дверей, школа молодих батьків, відкриті уроки. інформаційні куточки для батьків, колективні заходи «Давайте
познайомимось», «Наші захоплення», «Мама, тато, я — спортивна сім’я».
Для роботи з батьками учнів б—8-х класів доцільно використовувати: лекції для батьків, написання
творів «Моя родина», «Я і моя сім’я», випуск фотогазет «Професії батьків», «Мій
тато — захисник Вітчизни», участь у веселому ярмарку, сімейні свята «Бережімо
наших матерів».
З батьками учнів 9—11-х класів можна
проводити: зустрічі з
адміністрацією школи «Проблема. Шляхи. Розв’язання»; бесіди, рольові ігри
«Гострий кут», «Я не розумію»; зустрічі з класним керівником «Розмова
наодинці»; тренінги спілкування.
• Група 4 — «Планування роботи класного керівника,
ведення документації» (метод «навчаючи вчуся»):
— творча практична робота (складання
плану роботи класного керівника за вибраним варіантом).
• Робота експертної групи — виведення формули успіху
вчителя.
Формула успіху вчителя:
УВ = Д х І / ПЯВ х М,
де УВ — успіх вчителя, Д — досвід, І
— інтелект, ПЯВ — позитивні якості вчителя, М — майстерність.
Проект рішення педагогічної ради:
1. Педагогічному колективу застосовувати у роботі системний
підхід у навчанні та вихованні учнів.
2. Класним керівникам спрямувати роботу на координацію
спільної діяльності школи, сім’ї та громадськості й використовувати у своїй
роботі нові форми виховної роботи:
• особистісно орієнтовані спільні творчі дії;
• виховні тренінги спілкування;
• проблемні довірчі бесіди;
• збори-роздуми;
• «філософські столи».
3. На шкільному МО класних керівників розглянути питання
«Визначення головної мети, завдань виховної роботи в класі».
4. Планування виховної роботи
здійснювати за обраним варіантом плану класного керівника.
За матеріалами: Олена Зінов’єва, «Педагогічна рада: у пошуках нових
орієнтирів». ДИРЕКТОР ШКОЛИ. № 14-15
(590-591), квітень 2010
|